11.9.17

APEL DO RODZICÓW!

Jak wychować czytelnika? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć

Data publikacji: 25.08.2017, 21:00 Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017, 21:00 newsweek polska
Chcesz, aby Twoje dziecko chętnie sięgało po książki i gazety? To nie takie proste, a wychowywanie młodego czytelnika powinieneś zacząć już w pierwszych miesiącach jego życia. Czytanie dziecku na głos, domowa biblioteczka i dobry przykład - przedstawiamy kilka rad, które ułatwią Ci to nieproste zadanie.
1. Czytaj mu na głos
Książkę kucharską, poradnik dla rodziców, instrukcję obsługi telewizora. Z początku to, co będziesz czytał dziecku, nie ma znaczenia. Ważne byś robił to codziennie. Dzięki temu maluch oswoi się z Twoim głosem, rytmem tekstu i brzmieniem poszczególnych słów. Gdy podrośnie, postaw na książki bogato ilustrowane i te o zróżnicowanej teksturze, by pobudzać jego zmysły. 

2. Szanuj wybory dziecka
Nie musisz ekscytować się gadającymi autami ani smokami ziejącymi ogniem, ale gdy zauważysz, że są książki, które dziecko czyta chętniej niż inne – uszanuj to. Podpytuj, co w danych pozycjach je zainteresowało i staraj się podsuwać mu podobne. I nie czytaj na siłę kolejnego tomu „Harry'ego Pottera”.
3. Pozwól dziecku na założenie biblioteczki
Dzieci uwielbiają kolekcjonować. Wykorzystaj to także w przypadku książek. Zadbaj, by dziecko miało własną komodę na książki i czuło, że zgromadzone na niej pozycje mogą być powodem do dumy. Kolekcja Twojej pociechy powinna być jednak na bieżąco aktualizowana – dodajemy świeże pozycje, ale pozbywamy się tych, z których dziecko już wyrosło. /Np. do BIBLIOTEKI JJJ /
4. Nie dopuść do tego, by czytanie stało się udręką
Wystarczająco dużo presji, jeżeli chodzi o czytanie, dzieci odczuwają w szkole. Nie dopuść do tego, by także w domu sięgnięcie po książkę stało się przykrym obowiązkiem. Z tego samego powodu złym pomysłem jest nagradzanie dziecka np. za przeczytanie rozdziału, bo obcowanie z książką powinno stać się dla niego przyjemnością samą w sobie.

5. Pamiętaj, że książki o grach komputerowych to wciąż książki
Większość początkujących czytelników to także fani popularnych gier komputerowych i gier wideo. A wiele z nich ma swoje papierowe odpowiedniki, które pomogą przesunąć uwagę Twojego dziecka z ekranu na tekst. „Minecraft”, „Pokémon”, „Plants vs. Zombies” w wersji książkowej? Jak najbardziej!
6. Nie kupuj czytnika ebooków
Badania wykazały, że ludzie, a w szczególności ci najmłodsi, lepiej przyswajają historie, jeżeli te spisane zostały na papierze. To dobry powód, by nie kupować dziecku elektronicznego czytnika ani nie czytać z nim na komputerze (tym bardziej, że światło ekranu utrudnia zasypianie), a tym samym od małego przyzwyczajać je do papierowych książek. 
7. Sam czytaj
Do tej pory nie przywiązywałeś do książek większej wagi? To dobry moment, by to zmienić. Wygospodaruj przestrzeń i czas zarówno na to, co sprawi frajdę Tobie, jak i na to, co będziesz czytać dziecku lub razem z nim. W skrócie: jeżeli chcesz wychować czytelnika, sam musisz być czytelnikiem. 

źródło: NY Times

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza