16.9.11

Książka od lat 8 do 100! POLECAMY:

ENDE Michael: MOMO 

Głównym bohaterem powieści MOMO jest największy skarb ludzkości – wieloprzymiotnikowy czas! To historia walki o CZAS! Ludzki czas! O wczoraj, o tu i teraz i o jutro!

Momo, zaś to imię i nazwisko i wszelkie dane małej rezolutnej dziewczynki mieszkającej w ruinach miasta. Dziewczynki, która ma niezwykły dar jednania ludzi – dar słuchania!

Momo jest jedyną osobą, której życiem nie zawładnęli Szarzy Panowie z teczkami w dłoniach i cygarem w ustach.
Kiedy w mieście pojawiają się Szarzy Panowie ludzie tracą swoją wolę. Oddają swój czas za puste obietnice. Nie mają już chwil na to by zatrzymać się, porozmawiać, nie śpieszyć po prostu. Przestają zauważać Coś a widzą tylko to co Muszą!

Momo jest symbolem dobroci, przyjaźni, lojalności, ideału!
Jej przyjaciel żółw, który jej towarzyszy w najważniejszych wydarzeniach, jest symbolem rodzicielstwa. Autorytet, przewodnik, bezwarunkowa pomoc i przewidywalność – jasnowidzenie jako ochrona przed niektórymi błędami.

Powieść jest wielowarstwowa. To baśń, mit, współczesne literackie kanony z nie nazywanym złem (jak w Harry P.). to bajka dla dzieci i moralizatorska lektura dla rodziców.
To opowieść o wartości przyjaźni, ale też o konsumpcjonizmie, któremu poddajemy się my-dorośli i nasze dzieci otoczone medialnymi szarymi panami:(

„...widzisz Momo to jest tak! Czasem człowiek ma przed sobą długą ulicę;...zaczyna się śpieszyć. I śpieszy się coraz bardziej, widzi że nie ubywa przed nim ulicy...,więc wytęża się, zaczyna się bać, wreszcie nie może złapać tchu i ustaje. Tak nie można postępować. Nie wolno myśleć naraz o całej ulicy...Trzeba myśleć tylko o następnym kroku, o następnym oddechu...I zawsze tylko o następnym...Wtedy to sprawia przyjemność; to jest ważne, wtedy wykonuje się dobrze swoją pracę”


Czy Momo wygra z Szarymi Panami – złodziejami naszego skarbu?
Czy ocali ludzi ?

- sędzia Szarych Panów: „dzieci są naszymi naturalnymi wrogami. Gdyby nie one, mielibyśmy już od dawna władzę nad ludzkością. Dzieci o wiele trudniej przekonać do oszczędzania czasu niż ludzi dorosłych” !!!
W książce są przepiękne literackie perły. Mnie najbardziej przypadła do serca opowieść-baśń o czarodziejskim lustrze czy zagadka mistrza Hora:
„Jest jeden dom, mieszkańców trzech
to bracia pełni różnych cech,
by ich rozpoznać jeden kłopot mamy
każdy podobny do dwóch pozostałych.
Pierwszego nie ma, najdzie, jest tuż
Drugiego nie ma, z domu wyszedł już,
jest brat najważniejszy, niezbędny...” itd.:)


Książkę czyta się wspaniale, płynnie, lekko, pomimo że w niektórych momentach trzeba zatrzymać się i wczytać.
Jej przekaz?
ZNAJDŹ SWÓJ CZAS I CHROŃ GO!
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza