4.1.12

2012 ROK JANUSZA KORCZAKA:



"Janusz Korczak, właściwie Henryk Goldszmitps. Stary Doktor lub pandoktor (ur. 22 lipca 1878Warszawie, zm. około 6 sierpnia1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince) – polski pedagog, publicysta, pisarz, lekarz, działacz społeczny żydowskiegopochodzenia.
Prekursor działań na rzecz praw dziecka i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków, które miały prawo stawiać przed dziecięcym sądem swoich wychowawców. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci. Pionier działań w dziedzinie resocjalizacji nieletnich, diagnozowania wychowawczego, opieki nad dzieckiem trudnym.
Korczak z dziećmi pod kasztanowcem. Dom Sierot
Twierdził, że miejsce dziecka było w towarzystwie jego rówieśników, a nie w zaciszu domowym. Dążył do tego, by dzieci ścierały swe wczesne przekonania i raczkujące poglądy, podlegały procesowi socjalizacji (poprzez wzajemną akceptację) i przygotowywały się do dorosłego życia, które nie byłoby ani idylliczne, ani zbliżone do “cichego kąta domowego”. Starał się zapewnić dzieciom beztroskie (co nie znaczy pozbawione obowiązków) i toczące się prostą i niewyszukaną ścieżką – dzieciństwo. Nie narzucał im żadnych limitów. Traktował je poważnie, mimo dziesiątków lat różnicy wieku i prowadził z nimi otwarte dyskusje, nie aplikował im ciągu poleceń do wykonania. Uważał, że dziecko powinno samo zrozumieć i emocjonalnie przeżyć daną sytuację; doświadczyć jej...
W czasie wojny nosił polski mundur wojskowy i nie aprobował dyskryminacyjnego oznaczania Żydów niebieską lub żółtą Gwiazdą Dawida. Uważał, że było to bezczeszczenie symbolu. Ostatnie trzy miesiące swojego życia (od maja 1942), spędził w Getcie warszawskim, gdzie w wolnych chwilach tworzył pamiętnik (opublikowany w Warszawie w 1958 roku). Pisanie rozpoczął w 1939 roku. Nie notował przez około 2,5 roku, kiedy całą jego energię wyczerpywała opieka nad dziećmi z Domu Sierot.
Zginął wraz z wychowankami – wywieziony w wagonie bydlęcym, z getta, w początkach sierpnia 1942. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady, w Treblince."

- więcej o Januszu Korczaku na stronie: http://www.przystanekkorczak.pl/janusz-korczak/biografia/ -  wystarczy "kliknąć" w górny baner i znaleźć się na stronie poświęconej całkowicie JANUSZOWI KORCZAKOWI!!!

Janusz Korczak w późnych latach trzydziestych.

W naszej bibliotece uczniowie mogą wypożyczyć wiele książek napisanych przez J. Korczaka.
Ulubioną lekturą dzieci i młodzieży od wielu, wielu lat jest oczywiście książka KAJTUŚ CZARODZIEJ!

Pamiętajcie! Janusz Korczak bardzo kochał dzieci! Uważał, że każde dziecko to prostu człowiek ze swoją indywidualną, jednostkową osobowością!!!

Warto poznać Jego biografię jak i twórczość!!!